Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Podczas Artystycznej Środy, 17 października 2018 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbył się wyjątkowy Benefis z okazji 80. Urodzin Jerzego Szpojankowskiego. 

Jerzy Szpojankowski - od ponad 20 lat jest kierownikiem muzycznym Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, który działa już 33 lata, gdzie jest Szefem Kapeli. Oprócz tworzenia aranżacji muzycznych zajmuje się również śpiewem i doskonaleniem warsztatu wokalnego członków zespołu. Stara się przy tym ocalić piękne i zapomniane utwory muzyki ludowej, szczególnie z okolic Mazowsza.  Odtworzył zapomniany taniec regionu ciechanowskiego - Kontro. Jerzy Szpojankowski jest społecznikiem, pasjonatem oddanym całym sercem polskości. Tworzy ją, rozwija i popularyzuje nie tylko wśród ludzi zainteresowanych folklorem, ale również wśród dzieci i młodzieży, którym bardziej współczesna muzyka jest bliższa. Na co dzień, pomimo swojego wieku, działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze, by i tam krzewić muzykę, m. in. prowadząc zespoły „Melodia” i „Nadzieja” oraz Orkiestrę Dętą „Trzech Pokoleń”. Mimo zaawansowanego wieku pragnie nadal opracowywać nagrania z folkloru Ziemi Ciechanowskiej. Zostawia z pewnością w kulturze polskiej namacalne ślady swojego nieustającego tworzenia. Został uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i  Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Jest lubiany przez wszystkich, bo Pana Jerzego nie da się nie lubić...

 

Urodziny w Kawiarni zgromadziły wielu ludzi, którzy przez lata współpracowali z Panem Jerzym. Przyszli dla Niego, by wyrazić tym swój szacunek, pochwałę i radość z przebywania z Nim. Była też rodzina: żona, dzieci, wnuczki. Przybyli również zaproszeni goście, w tym: Starosta Ciechanowski - Sławomir Morawski, Poseł na Sejm RP - Robert Kołakowski, Wójt Gminy Opinogóra - Piotr Czyżyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Zofia Pikus, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ciechanowie - Aneta Głuszniewska oraz były Dyrektor SP - Wiesław Burba, Prezes Stowarzyszenia Muzycznego "Victoria" - Hanna Rokicka wraz z Andrzejem Kaluszkiewiczem i Dominikiem Molewskim, ks. Wiesław Kosek - były wikariusz Ciechanowskiej Fary, przy której działał zespół "Emannuel".  

Po oficjalnym powitaniu gości i Drogiego Jubilata przez Dyrektor PCKiSz - Teresą Kaczorowską rozpoczęła się,  specjalnie przygotowana dla Pana Jerzego, część artystyczna - NIESPODZIANKA. Wystąpili w niej:

Ludowy Zespół Artystyczny "Ciechanów" wraz z Kapelą LZA "Ciechanów"

Zespół "Melodia" z Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze

Sylwia Lewandowska - była tancerka i wokalistka LZA "Ciechanów" wraz z akompaniatorem Andrzejem Poznańskim 

Stanisław Kęsik - poeta, były dyrektor PCKiSz, obecny tancerz LZA "Ciechanów"

Katarzyna Pomianowska - obecna tancerka LZA "Ciechanów" wraz z Robertem Pałką i Łukaszem Milewskim

Anna, Piotr i Olaf Rzeczkowscy wraz z Dominikiem Molewskim

Edyta Bojkowska - Kolak z akompaniatorem Andrzejem Kaluszkiewiczem.

 

W trakcie trwania wieczoru była radość, śmiech, łzy wzruszenia i rodzinna atmosfera. Wspominano współpracę z Panem Jerzym i wyjątkowe momenty ze spotkań z Maestro. Życzeniom, gratulacjom i pięknym przemowom gości nie było końca. 

Na zakończenie z lampką szampana i pięknym tortem wybrzmiało na sali głośne "Sto lat", a drugie w wykonaniu LZA "Ciechanów" było prawdziwą niespodzianką, bo słowa do niego napisała nauczycielka Szkoły Podstawowej STO w Ciechanowie - Iwona Rzeplińska. 

 

Panie Jerzy, żyj nam jak najdłużej, ile się da!

 

 

Foto: Kazik Kosmala
  wstecz