Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
A A A


2019-01-28

Ciechanowianie chodzą do kina

Taki wniosek można wysnuć przeglądając dane dotyczące wpływów i frekwencji w 2018 roku. Dobry rok 2019 przebił frekwencją lata poprzednie. W kinie „Łydynia” obejrzało 77.705 widzów (w tym 73.561 widzów na seansach płatnych oraz 4.144 na seansach bezpłatnych), z czego w Małym Kinie „Łydynia” 4.500 widzów.

            Minęły już czasy kiedy ciechanowianie musieli jechać do dużego miasta by obejrzeć najnowsze produkcje. Najważniejsze filmy, bez opóźnienia mogą zobaczyć na ekranie własnego kina. Kino "Łydynia" w Ciechanowie to od lat cyfrowa jakość obrazu i dźwięku oraz projekcje w technologii trójwymiarowej. W 2012 r. zamontowano najnowszą generację projektora cyfrowego oraz sprzętu 3D, a w 2017 r. w wyremontowanej Kawiarni Artystycznej, wyposażono Małe Kino „Łydynia” w projektor cyfrowy.

            Obecnie na dużej sali kinowej (prawie 400 miejsc) wyświetlany jest repertuar skierowany do szerokiego odbiorcy. Są to głownie produkcje polskie (komedie romantyczne, filmy społeczne, dramaty i historyczne) oraz amerykańskie (kino familijne - głównie animowane, science fictione, komedie romantyczne). Natomiast w Małym Kinie „Łydynia" odbywają się projekcje dzieł filmowych skierowane do koneserów kina. Organizowane są też retrospektywy festiwali filmowych /w 2018 r. odbyły się: retrospektywa VIII Festiwalu Niezłomni Niepokorni Wyklęci (przełom lutego i marca), Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ShortFilm (kwiecień), IV Festiwalu Wiosna Filmów w Polsce (maj), Festiwalu Filmów Niezależnych Grand -Off (czerwiec), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima (lipiec i sierpień)/. Wstęp na filmy prezentowane w ramach retrospektyw był bezpłatny. Również bezpłatnie można było oglądać filmy prezentowane w ramach „Śród Artystycznych”, często połączone ze spotkaniem z reżyserem lub aktorem.

W Kinie „Łydynia” reaktywowano Dyskusyjny Klub Filmowy, dzięki czemu można obcować z wyższą i ambitniejszą kulturą filmową. DKF cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dorobił się już stałej grupy odbiorców. Projekcje filmowe w ramach DKF kończą się dyskusją, którą prowadził - Piotr Czaplicki, a od września - Marek Żbikowski. PCKiSz w trosce o uatrakcyjnienie repertuaru, jak i samych seansów filmowych, pozyskuje dotacje dzięki czemu mogły odbyć się cztery cykle filmowe: „Kino w dokumencie”, „Kino dla kobiet”, „Kino Seniora” oraz cykl z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę niepodległości „Dokument-Niepodległa”. W 2018 r. gościliśmy 20 reżyserów, aktorów i krytyków filmowych, m.in. Karolinę Gruszkę, Jowitę Budnik, Annę Jadowską, Waldemara Czechowskiego, Pawła Salę, Pawła Dobka, Łukasza Maciejewskiego. W dniach 9-11 listopada ubr. zorganizowaliśmy Święto Kina Polskiego, gdzie zaprezentowano nagrodzone polskie etiudy filmowe tzw. ’30 (filmy trwające 30 min.). Po projekcjach odbyły się spotkania autorskie z ich reżyserami: Pawłem Skrzeczem, Katarzyną Łęcką i Tomaszem Gąssowskim.

            Raz na miesiąc organizowane są seanse sponsorowane, na których odbywa się losowanie nagród wśród widzów. Są one pozyskiwane od sponsorów, głównie z firmy „Reklama w Kinie KinAds”.

            Wszystkie te działania spowodowały, że frekwencja widzów od 2012 r. (13 tys.) do 2018 r. wzrosła sześciokrotnie. Mitem jest jednak przekonanie, że głównym czynnikiem wzrostu są dopołudniowe seanse zbiorowe i projekcje polskich filmów historycznych. Ponad 90% widowni to widownia popołudniowa. W innych miastach udział dzieci i młodzieży szkolnej w ramach seansów zbiorowych wynosi nawet 30-35%. Działania zmierzające do szerszego zainteresowania młodzieży szkolnej, do zwiększenia edukacji poprzez film, trwają od kilku lat. Od października 2018 r. wprowadziliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty program edukacji filmowej, zatwierdzony przez MEN – Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, skierowany do wszystkich typów szkół i wszystkich grup wiekowych. Mamy nadzieję, że ten program zwiększy udział uczniów w kształtowaniu widowni kina. Niestety wiele placówek oświatowych nadal planuje wyjście do kina tylko raz w roku, bo „wpływa to dezorganizująco na pracę szkoły”.

          W sumie w obu salach odbyło się 1961 seansów; w tym seansów prezentujących filmy produkcji polskiej 495 - widzów 40659 – tytułów filmowych - 49, europejskiej 536 – widzów 8942 – tytułów filmowych - 85 , innej (głównie USA ) 930 – widzów 29206 – tytułów filmowych - 90. Największym powodzenie cieszyły się filmy: Kler – widzów 9726; Kobiety mafii – 5786; Nowe oblicze Greya – 4478; Planeta singli 2 – 3676; Narzeczona na niby – 3292; Dywizjon 303 – 2809; Pitbull. Ostatni pies – 2735; Grinch – 2684; Serce nie sługa – 2088; Podatek od miłości – 1 957.

            W tym roku też zapowiada się wiele hitów filmowych, zapraszamy więc do kina „Łydynia”.

 

Andrzej Liszewski

 

   wszystkie