Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W miniony poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSz odbyło sie niezwykłe i poruszające wydarzenie. Gościem był aktor - Andrzej Seweryn.  Jest on jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Ukończył warszawską PWST i rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980. Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową. Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach, w których stworzył niezapomniane kreacje. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem. Po sukcesach w kraju wyjechał wraz w Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie mieli wystąpić w sztuce "Oni" Witkacego i w krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej poważanych artystów. Jest członkiem słynnej Comedie Francaise i warto zaznaczyć, że Seweryn jest drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie. Andrzej Seweryn wykładał również w polskiej i francuskiej Wyższej Szkole Teatralnej. Obecnie jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. W tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. 

W Ciechanowie wreszcie mogliśmy go zobaczyć w "Dzienniku czeczeńskim Poliny Żerebcowej". To poruszający zapis, w reżyserii Iwana Wyrypajewa, wchodzenia w dorosłość z okrutną wojną w tle. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994-2004. Najpierw jako dziewięcioletnia dziewczynka, potem jako nastolatka dokumentuje swój proces dojrzewania, prezentuje własną wizję świata i uwiecznia doświadczenia, które ją kształtują. Rejestruje całe swoje życie, które toczy się podczas przerażających wojen czeczeńskich. I choć dziennik Poliny to luźne notatki osobiste, jest on niezmiernie sugestywny i liryczny. Nie pozostawia nikogo obojętnym. Tak oto tworzy się opowieść o tym, jak w najbardziej nieludzkich okolicznościach pozostać człowiekiem...

Spektakl miał premierę 1 sierpnia 2017 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tego dnia po spektaklu, prof. Janusz Zalewski, zrobił artyście niespodziankę, wręczając Mu na scenie archiwalne plakaty filmowe, czym bardzo zaskoczył aktora. 

Foto: PCKiSz
  wstecz