Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galerie Sztuki

A A A

      Galeria im. Bolesława Biegasa, działa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Została uroczyście otwarta 7 stycznia 2012 r. , w trakcie antraktu podczas XXII Koncertu Noworocznego GALA 2012. Jest kontynuatorką byłego BWA i Galerii „C”, a zarazem pierwszą Galerią im. B. Biegasa w świecie. Wcześniej istniało Muzeum Biegasa w Paryżu, jego prace można było też oglądać w muzeach i zbiorach prywatnych na całym świecie.

      Najważniejsze ekspozycje w Polsce poświęcone Bolesławowi Biegasowi są obecnie w Muzeum  Mazowieckim  w Płocku /ponad 60 prac, w tym niemal wszystkie, poza kilkoma, są wypożyczone z Polskiego Instytutu Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu/, od wiosny 2015 r. malarstwo i rzeźbę tego artysty można także oglądać w siedzibie Fundacji im. B. Biegasa przy ul. Marszałkowskiej 51 w Warszawie (ponad 200 dzieł z kolekcji prywatnych, głównie Roberta Szustkowskiego). 

      ***Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (ur. 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa, zm. 30 września 1954 r. w Paryżu) - rzeźbiarz, malarz i dramatopisarz. Urodził się w ubogiej rodzinie chłopskiej. Punktem zwrotnym w życiu biednego pastuszka było zainteresowanie jego rzeźbami trzech zacnych obywateli Ziemi Ciechanowskiej: ks. Aleksandra Rzewnickiego, hr. Adama Krasińskiego, lekarza Franciszka Rajkowskiego i Aleksandra Świętochowskiego. Ten ostatni - „Poseł Prawdy”, twórca polskiego pozytywizmu - zmienił młodemu 18-letniemu analfabecie nazwisko na Biegas i na łamach "Prawdy" rozpoczął akcję zmierzającą do zgromadzenia środków na  jego kształcenie. Zaowocowało to dwoma stypendiami: w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na początek kariery artystycznej w Paryżu, gdzie pozostał do końca życia.

 
   Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno¬-secesyjnego,  nie tylko w rzeźbie polskiej. Zdołał zachować indywidualną formę swej twórczości, która do dziś zadziwia  wyjątkowym  zróżnicowaniem i bogactwem tematyki. Sławę przyniosły Biegasowi popiersia portretowe, z powodzeniem też  podejmował wątki muzyczne ("Chopin", "Berlioz", "Wagner"), jak i literackie ("Mickiewicz",  "Krasiński", "Słowacki"). Tworzył dzieła  o walorach prekursorskich, np. "Księga życia" wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego  Dunikowskiego, zaś prace "Ziemia", "Miłość śmierci", "Pałace zaczarowane", realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w  wyobraźni surrealistów.  Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów  "Wampiry wojny"  wykonany w latach 1914-18. Dał się też poznać jako dramaturg ("Owczarek", "Lechit", "Michał Anioł", "Saturn" i inne).  Renesans jego twórczości  trwa od lat 70.  XX wieku. Francuscy i polscy historycy sztuki organizują liczne wystawy symbolistów, na których prezentowane  są dzieła malarskie i rzeźbiarskie Biegasa.  Artysta spoczywa na cmentarzu paryskim w Montmorency.  


      Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie prowadzi od 2012 r. działania mające przywrócić do obiegu postać i twórczość tego znakomitego i wszechstronnego twórcy – nie tylko na ziemi rodzinnej, ale w kraju. Poza pierwszą na Ziemi Ciechanowskiej wystawą jego prac w 2012 roku (wspólnie z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Polskim Instytutem Historyczno¬-Literackim w Paryżu) i nadaniem imienia Bolesława Biegasa dawnej Galerii "C" - PCKiSz zorganizowało dwa lata później, z kolekcji prywatnych,  wystawę rzeźby i malarstwa Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego "Wędrówka ducha myśli" (artyści byli kolegami na studiach w Krakowie). W tym samym 2014 r. odsłonięto też przy wejściu do Galerii B. Biegasa tablicę upamiętniającą 60. rocznicę śmierci artysty. Na uroczystość przybyli wówczas przedstawiciele placówek artystycznych z Paryża i Płocka, z którym PCKiSz rozpoczęła współpracę.    Obydwie wystawy wzbogacały pięknie wydane katalogi, opatrzone biografią artysty i zdjęciami wszystkich eksponowanych w Ciechanowie dzieł. Autorem tekstów, a także koordynatorem wszystkich przedsięwzięć (także prelekcji i artykułów w pismach regionalnych i ogólnopolskich) przypominających Bolesława Biegasa, jest dr Teresa Kaczorowska, dyrektor PCKiSz.
   

      Ostatnio PCKiSz zabiega aby zacząć organizować Ogólnopolskie Plenery Rzeźbiarskie im. Bolesława Biegasa, inspirowane jego twórczością. Mają się one odbywać na terenie Ciechanowa i jego pobliskiej rodzinnej wsi – w Koziczynie. Co roku owocowałyby wystawami poplenerowymi, które wyłoniłyby najlepsze, wybrane przez mieszkańców Ciechanowa, prace. Co roku autor jednego wybranego dzieła ma otrzymać stypendium na realizację plenerowej rzeźby. W ten sposób powstałby Park Rzeźby im. Bolesława Biegasa (w obecnym Parku im. Jarosława Dąbrowskiego), inspirowany przykładami norweskich  parków założonych w Oslo  (park Vigelarda), czy projektem  Peery Ginta Griega. Planuje się, aby Park Rzeźby im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie został otwarty w 140. rocznicę urodzin artysty, czyli w 2017 r.
 

      W Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie prezentowana jest sztuka współczesna. Instytucja współpracuje z licznymi artystami, galeriami, stowarzyszeniami, muzeami oraz innymi placówkami kultury. Wystawy w Galerii im. Bolesława Biegasa są zmieniane średnio raz w miesiącu. Od czasu nadania jej imienia Bolesława Biegasa, czyli od 2012 r., zaprezentowano w niej wiele ciekawych ekspozycji: malarstwa (m.in. Wojciecha Cieśniewskiego, Marka Szczęsnego, Edyty Dzierż, Adama Sokołowskiego, Floriana Kohuta, Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, Dariusza Gumowskiego, Mariusza Kałdowskiego), rzeźby (np. Mieczysława Weltera, Artura Szydlika, artystów z sekcji rzeźby ZPAP w Warszawie,  Jerzego Bokrzyckiego), fotografii (Edwarda Grzegorza Funke), plakatu (np. Krzysztofa Duckiego), rysunku satyrycznego (Wiesława Osewskiego), czy konstruktywistyczne reliefy (Jerzego Budziszewskiego). Prezentowane są też dzieła artystów polonijnych oraz z regionu. Kierownictwo nad Galerią piastuje dr Teresa Kaczorowska.

      Zapraszamy do współpracy!OD 2012 r. W GALERII B. BIEGASA ORGANIZOWANE SA RÓWNIEŻ CYKLICZNE (RAZ W KWARTALE)  SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ. PROWADZI JE DR TERESA KACZOROWSKA.

GALERIA czynna: wtorek - sobota, godz. 10.00 - 18.00 / wstęp wolny /Powierzchnia wystawiennicza galerii: dł.12.2m, szer.7m, wys.2,7m. 

Zdjęcia z otwarcia Galerii im. Bolesława Biegasa są autorstwa Kazimierza Kosmali: 


 Z okazji 140. rocznicy urodzin Bolesława Biegasa (1877-1954) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na ostatnim posiedzeniu, uczcił Uchwałą jego pamięć  i wyraził uznanie dla jego artystycznego dorobku. Uchwała jest pod linkiem: UCHWAŁA

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie sporo czyni, aby upamiętnić Bolesława Biegasa. W 2012 r. powstała pierwsza na świecie Galeria im. Bolesława  Biegasa, gdzie zorganizowano już dwie wystawy dzieł tego artysty (2012, 2014). Razem z TMZC odsłonięto pamiątkową tablicę (2014), a na elewacji budynku tej instytucji, odsłonięto w 2016 r. okazały mural inspirowany obrazem Bolesława Biegasa "Wątpliwe pytania".

 

OBECNA WYSTAWA:  Wystawa rzeźby członków Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków "PRO FUTURA"


zobacz galerię