Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W dniach 17 – 18 czerwca odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Urszuli Rzeczkowskiej. Po raz pierwszy w Ciechanowie Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej  jest organizatorem Festiwalu, który nosi tytuł nieżyjącej kompozytorki, pochodzącej z pobliskiego Sońska. Urszula Rzeczkowska (1934 – 1978) była kompozytorką takich przebojów jak: „Orkiestry dęte”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Na deptaku w Ciechocinku”, a śpiewali je m. in. Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Danuta Rinn.

Pierwszego dnia, w piątek, w Sali widowiskowej PCKiSz odbyły się przesłuchania uczestników, których oceniało znamienite Jury: artyści polskiej piosenki: Joanna Rawik i Jerzy Połomski oraz Poseł na Sejm  RP – Robert Kołakowski. Podczas Festiwalu cały czas obecna była rodzina Rzeczkowskich, w tym Wanda Pydyn – siostra Urszuli, mieszkająca w rodzinnym domu w Sońsku, jak również prof. Bibiana Mossakowska  - Honorowa Obywatelka Miasta Ciechanów. Po części konkursowej wszyscy uczestnicy, goście oraz Jurorzy przejechali do sońskiego kościoła na Mszę św. za zmarłą, a następnie złożyli wiązankę na jej grobie i zapalili pamiątkowy znicz. Pierwszy dzień Festiwalu zakończyło spotkanie integracyjne, przygotowane przez Wójt Gminy Sońsk – Marzenę Józefę Ślubowską, a odbyło się ono na terenie Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Było ognisko z kiełbaskami oraz grill z pachnącą karkówką. Nawet wichura i deszcz nie popsuły tego wzruszającego i bogatego w przeżycia dnia.

W sobotę, również w Sali widowiskowej  PCKiSz, w samo południe, odbył się uroczysty Koncert Finałowy. Dyrektor PCKiSz – Teresa Kaczorowska podziękowała wszystkim uczestnikom, gościom oraz Jurorom, a szczególnie Wójt Gminy Sońsk za zaangażowanie i pomoc w pracę nad Festiwalem.

Prowadząca Festiwal, Edyta Bojkowska – Kolak, odczytała protokół z posiedzenia Jury.

A był on następujący:

W kategorii gimnazja

I NAGRODA – Alicja Szemplińska

II NAGRODA  – Kinga Miklaszewska

W kategorii szkoły średnie

I NAGRODA – Kinga Kisiel

WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Zalewska

W kategorii osób dorosłych do 24 lat, Jury nie przyznało nagród.

Laureaci otrzymali Dyplomy oraz cenne nagrody, a zdobywczynie I Nagród statuetki URSZULKA 2016, (tak mówiono na kompozytorkę w domu rodzinnym), które zaprojektował artysta – Jerzy Teper, obecny również tego dnia. Były też wzruszenia i łzy, kiedy ową statuetkę Teresa Kaczorowska wręczyła uroczyście siostrze Urszuli Rzeczkowskiej.

Po wręczeniu nagród i gratulacjach nastąpił Koncert Finałowy Laureatów, a następnie recital Joanny Rawik i Jerzego Połomskiego, na który wszyscy przybyli czekali z niecierpliwością.

PCKiSz dziękuje serdecznie Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wsparcie finansowe I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Urszuli Rzeczkowskiej.

Podziękowania należą się również:

Pani Marzenie Józefie Ślubowskiej – Wójt Gminy Sońsk

Pani Bogusławie Mikołajczak z Hotelu Qbatura

Uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie.

 

Organizatorzy już pracują nad kolejną edycją Festiwalu. Do zobaczenia za rok!
  wstecz