Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

We wtorek, 21 czerwca 2016 r., w Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz, został rozstrzygnięty Konkurs Literacko – Historyczny „Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu”. W tym roku w Polsce obchodzimy bowiem Rok Henryka Sienkiewicza  - a to z okazji, iż w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin, 120. rocznica pierwszego wydania powieści „Quo vadis’ i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. W związku z tym, tematem ogłoszonego Konkursu było życie, twórczość, ale głównie pokazanie śladów H. Sienkiewicza z Płn. Mazowszem, także w jego dziełach, co pięknie nakreślili w swoich pracach uczestnicy.

Organizatorami Konkursu byli:

Związek Literatów na Mazowszu przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku

Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Narzymskiego w Bogatem.

 

Podczas rozstrzygnięcia w Galerii była obecna Dyrektor MBP w Płońsku – Pani Bożena Kaliściak oraz Pani Danuta Radomska z GBP w Bogatem (pow. Przasnysz).

W Konkursie wzięło udział 13 uczestników z sześciu szkół ponadpodstawowych z 3 powiatów: ciechanowskiego (5 prac), płońskiego i przasnyskiego (po 4 prace). Wpłynęło 7 prac prozą (w tym 1 kryminał) oraz 6 prac wierszem.

 

Po ich przeczytaniu Jury w składzie:

dr Teresa Kaczorowska (przewodnicząca) – Ciechanów

Bożena Kaliściak – Płońsk

Krzysztof Turowiecki – Przasnysz,

przyznało 10 równorzędnych wyróżnień – książek, ufundowanych przez Związek Literatów na Mazowszu oraz 3 nagrody:

I nagroda – tablet, ufundowana przez PCKiSz powędrowała do Weroniki Dębowskiej ze Społecznego Gimnazjum STO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Ciechanowie za pracę „Fanatyk”

II nagrodę – aparat fotograficzny, ufundowaną przez GBP w Bogatem otrzymał Krystian Kościug z Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Bogatem za pracę „Ślady Henryka Sienkiewicza na Północnym Mazowszu”

III nagrodę – wydawnictwa albumowe, ufundowaną przez MBP w Płońsku odebrała Natalia Tralewicz z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Młocku z pracę „Karta z pamiętnika H. Sienkiewicza”.

Teksty  nagrodzonych prac czytali aktorzy Teatru „Rozmyty Kontrast” Andrzeja Liszewskiego z PCKiSz: Adrianna Betlińska, Mateusz Trojanowski i Kamil Szczyglak. Prace te zostaną wydrukowane w Ciechanowskich Zeszytach Literackich nr 18, jesienią tego roku.

Spotkanie uświetnili swoim występem wokaliści ze Studium Piosenki „dEs” Grzegorza Chodkiewicza z PCKiSz: Emilia Oglęcka, Natalia Wolińska, Bartek Praczukowski i Maja Fijałkowska.

 

Wszystkim laureatom gratulujemy! 

Zamieszczamy również protokół z posiedzenia Jury oraz teksty nagrodzonych prac.

 

foto: PCKiSz
  wstecz