Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W środę, 15 listopada 2017 r., w Kawiarni Artystycznej  odbył się monodram „Listy do Skręcipitki” w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego. Tytuł „Listy do Skręcipitki” pochodzi z jednego z listów, które są kanwą tekstu monodramu. Autentyczne listy Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej, pisane w latach 1913-1918, są specyficznym zapisem miłości autora do żony i tęsknoty za nią. Wysyłane z położonego w Szafranowie na terenie Baszkirii za Uralem sanatorium dla osób chorych na gruźlicę stanowią dokument minionej epoki. Są też swoistym zapisem miłości do Ojczyzny znajdującej się wtedy pod zaborami. Wesołe, pełne anegdot opowieści z sanatorium zmieniają się w dramatyczne wołanie o miłość i pytanie, czy wy mnie tam w Polsce jeszcze pamiętacie…

Podczas imprezy obecna była również żona aktora - Małgorzata Karolina Piekarska, która napisała scenariusz do monodramu, na podstawie autentycznych listów swojego pradziadka do prababki.

Monodram zrealizowano w ramach stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
  wstecz