Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Obchody ósmego dnia jubileuszu (29 lipca) ponownie rozpoczęły sie od deszczu. Z tego powodu warsztaty plastyczne zostały przeniesione do Galerii im. B. Biegasa. Liczne grono uczestników w różnym wieku pod okiem instruktorów tworzyło prace na glinianych tabliczkach.

O godz. 18.00 nastąpiło odsłonięcie na elewacji budynku Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, jubileuszowy mural z okazji 50-lecia otwarcia tej placówki. Malowało go przez trzy tygodnie czworo młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na czele z autorem projektu Michałem Kowalczykiem. Inspiracją do tego dzieła był obraz Bolesława Biegasa „Wątpliwe pytania”, znajdujący się w zbiorach Muzeum Biegasa w Paryżu.
Przygotowania do powstania muralu trwały prawie dwa lata. Potrzebne były zgody właściciela obiektu (Starostwa Powiatowego w Ciechanowie), wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz fundusze (pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Z kolei artystów chętnych do wykonania pierwszego tego typu dzieła w Ciechanowie pomogła znaleźć Urszula Słonina-Święcicka – artystka rzeźbiarka, wykładowca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierująca jednocześnie sekcją rzeźby w Polskim Związku Artystów Plastyków w Warszawie (prywatnie córka jednego z największych polskich artystów rzeźbiarzy prof. Stanisława Słoniny) – która współpracuje z dyrektor PCKiSz dr Teresą Kaczorowską.
Jubileuszowy mural jest kolejną inicjatywą PCKiSz przypominającą urodzonego w podciechanowskim Koziczynie Bolesława Biegasa (1877-1954) – znanego w świecie artysty rzeźbiarza i malarza, który większość życia spędził w Paryżu, gdzie też spoczywa i ma Muzeum. W PCKiSz utworzono w 2012 r. Galerię im. B. Biegasa, zorganizowano dwie wystawy dzieł tego artysty (2012, 2014), wydano do nich katalogi. U wejścia do Galerii im. B. Biegasa widnieje też pamiątkowa tablica ufundowana w 2014 r. przez TMZC, w 60. rocznicę urodzin tego artysty.
Mural na budynku PCKiSz jest okazały, liczy ok. 40 m.kw. Robi duże wrażenie. Ożywił wspaniale modernistyczny obiekt, wkomponowując się ciekawie w otaczającą go zieleń parku. Potrzebny jest jeszcze remont okalającego budynek murku, na którym tą samą muralową metodą artyści namalują duży podpis BIEGAS.

Nastepnym punktem programu był finisaż wystawy malarstwa i rzeźby Eugeniusza Molewskiego pt. " Świat Eudeniusza M", który odbył sie w Kawiarni Artystycznej.

O godz. 19.00 w sali widowiskowej już po raz drugi miał miejsce wspaniały koncert w wykonaniu muzyków z Mławy, Ciechanowa i Płońska " Nie przejdziemy do historii". Po raz kolejny sala wypełniona była do ostatniego miejsca.

BRAWO !!!

Foto: marzanna Bielawska, Jerzy Ratowski
  wstecz