Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W niedzielę, 2 grudnia 2018 r., w Galerii im. B. Biegasa odbyła się promocja książki „Czy zapłoną światła w Sokołówku” Marii Klonowskiej.

„Sokołówek” był przykładem pozytywistycznego myślenia i realizacji idei pracy u podstaw poprzez znakomitych obywateli Ziemi Ciechanowskiej przełomu XIX/XX wieku. Należeli do nich m.in. Tomasz Klonowski, Franciszek Rajkowski, Jan Konopnicki. Doprowadzili oni do powstania szkoły rolniczej, która nie tylko nauczała zawodu rolnika, ale była placówką o ideowym, patriotycznym obliczu. W 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, autorka zadedykowała publikację wszystkim twórcom szkoły w Sokołówku. Maria Klonowska urodziła się w Grudziądzu. Studia historyczne odbyła na Uniwersytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Jest ciechanowianką z wyboru od 1978 r. Reprezentuje pogląd, że obowiązkiem każdego człowieka jest aktywne uczestnictwo w życiu swojej społeczności lokalnej, której powinien służyć na miarę swoich talentów i możliwości. Dla niej tą służbą jest działalność na rzecz odbudowania pamięci o Sokołówku jako miejscu pozytywistycznej działalności patriotów Ziemi Ciechanowskiej w czasach zaborów.

Promocję uświetnili wokaliści ze Studium Piosenki "dEs" (Zofia Wachnik, Bartek Praczukowski, Michał Kukliński) - Grzegorza Chodkiewicza oraz Joanna Kiszkurno, a poeta Zdzisław Zembrzycki zaprezentował swoja poezję. 

Organizatorem promocji było Stowarzyszenie „Sokołówek” im. Tomasza Klonowskiego oraz PCKiSz.

 

Foto: PCKiSz
  wstecz