Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

 

Irena była żywiołem

W kolejną Artystyczną Środę, 13 lutego 2019 r., zaprezentowano w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie najnowszy „Mazowiecki Zeszyt Naukowy” nr 4, zatytułowany „Irena Kotowicz-Borowy (1952-2017). In memoriam”. Został dedykowany dr. nauk humanistycznych Irenie Kotowicz-Borowej, która zmarła przed dwoma laty, 25 stycznia 2017 r. i spoczęła na cmentarzu w Opinogórze. Była etnografem, muzealnikiem, nauczycielem akademickim, autorką kilku książek i wielu artykułów. Wieczór był okazją do wspomnień o tej wyjątkowo aktywnej, pracowitej badaczce, inicjatorce wielu wydarzeń artystycznych na północnym Mazowszu, która współpracowała również z PCKiSz.

- Irena Kotowicz-Borowy współorganizowała z naszą instytucją kilka pierwszych edycji „Mazowieckich Zapustów”, do końca była też jurorem w licznych naszych konkursach, m.in. na najpiękniejszą bożonarodzeniową szopkę, kartkę i anioły; czy na wielkanocną pisankę, palmę i kartkę. Bywała też często na wielu imprezach, m.in. co roku na Noworocznych Koncertach GALA, wspierając zawsze Fundusz „Sztuka Młodych” – mówiła dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska.

Jeden ze stypendystów Funduszu „Sztuka Młodych” Gabryś Staszewski z PSM II st. w Ciechanowie, razem z seniorem Włodzimierzem Fetlińskim umilili wieczór muzyką akordeonową. Na spotkanie przybyli członkowie rodziny Ireny Kotowicz-Borowy, poseł Robert Kołakowski, wicestarosta Stanisław Kęsik, przyjaciele, znajomi oraz niektórzy autorzy „Mazowieckiego Zeszytu Naukowego” nr 4.

Zeszyt ten został wydany przez Oddział Północno-Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ciechanowie. Jego redaktorem jest Piotr Kaszubowski, historyk i literat z Przasnysza oraz prezes tej organizacji, który prowadził promocję pisma wywołując współautorów do wspomnień.
– Irena była żywiołem, którym zarażała innych. Miała dar przyciągania artystów, wyszukiwania ich z najdalszych mazowieckich wsi – mówił muzyk Jan Andrzej Kaluszkiewicz, który współorganizował z Ireną Kotowicz-Borowy cykliczne „Majowe muzykowanie” w Watkowie.

 

Fot. Izabela Koba-Mierzejewska, Jan Lipski
  wstecz