Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Wiosna z poezją

Książka „Prawie niewidzialni", autorstwa Krzysztofa Martwickiego i Wioletty Dudek (Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 2016) wygrała XIV Konkurs na najlepszą książkę 2016 roku Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Statuetkę „Złote Pióro” odebrał Krzysztof Martwicki, poeta i prozaik z Płońska. Spośród 10 książek, jakie w 2016 r. wydali członkowie ZLM, jury nominowało do „Złotego Pióra” także tytuły: „Nędza i potęga, czyli co z Tobą człowieku" Andrzeja Chodackiego (Wydawnictwo „Lena”, Wrocław 2016) oraz zbiór poezji „Zapusty” Igora Kantorowskiego (wydanie autorskie, Płońsk 2016).


Konkurs rozstrzygnięto 22 marca 2017 r., podczas wieczoru literacko-muzycznego w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie, jak zwykle przy okazji ciechanowskiej edycji (już 17 z kolei) Światowego Dnia Poezji (World Poetry Day), ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO na 21 marca 2016 r. Uroczystości wręczenia statuetki „Złote Pióro” towarzyszyły wiersze zaprezentowane przez zaproszonych poetów: Joanny Jagiełło z Warszawy (przewodniczącej pięcioosobowego jury konkursu), Lama Quang My z Wietnamu oraz ks. Mariana Kosińskiego z Opolszczyzny (Lewina Brzeskiego). Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił liryczny recital sióstr Zuzanny i Marty Federowicz ze Studia Piosenki Grzegorza Chodkiewicza.


W tym roku obchody tego poetyckiego święta - organizowanego tradycyjnie przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (PCKiSz) – trwały wyjątkowo dwa dni. Na pierwszy dzień wiosny zaplanowano niezwykle interesujące i gorąco przyjmowane spotkania poetów z mieszkańcami dwóch Domów Pomocy Społecznej: „Kombatant” i przy ul. Kruczej w Ciechanowie oraz w Krajowym Ośrodku dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku; a także na terenie gminy Krasne (tym samym obchody Światowego Dnia Poezji objęły teren trzech powiatów: Ciechanów, Mława i Przasnysz). Już drugi raz ciechanowska edycja tego święta odbywała się pod hasłem „Poezja terapią jest”.


W DPS „Kombatant” odbyła się też, 21 marca 2017 r., promocja zbioru wierszy Jadwigi Wichrackiej-Sumiły (1918-2009) „Serce Jaskółki”. Książkę tę wydał Związek Literatów na Mazowszu, który rozpoczął nią swój Jubileusz 20-lecia.


Fot. Jerzy Ratowski
  wstecz