Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

PCKiSz rozpoczęło uroczyste obchody Roku Moniuszkowskiego już 27 lutego br., recitalem artystek z Krakowa, zaś dokładnie w Dniu Urodzin sławnego kompozytora, 5 maja 2019 r., w Sali widowiskowej odbył się koncert "Urodziny Stanisława Moniuszki", w wykonaniu artystów Ziemi Ciechanowskiej. Tego dnia wystąpili: 

 - uczniowie soliści i chórek Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki: Jakub Harnaszkiewicz, Piotr Dubert, Antonina Falkowska, Julia Smolińska, Aleksandra Kuc, Adam Bartołd, Marceli Grzegorzewski, Faustyna Losz, Marceli Grzegorzewski, Zofia Dmochowska, Wiktoria Żerek oraz nauczyciele: Joanna Podwojewska i Michał Kaszubowski. Uczniów przygotowały Panie Joanna Podwojewska i Małgorzata Lewandowska. 

- Ludowy Zespół Artystyczny "Ciechanów" z tańcami narodowymi przygotowany przez Ritę Tarczyńską i Pawła Doleckiego,

- wokaliści Studium Piosenki "dEs": Michał Kukliński i Bartek Praczukowski przygotowani przez Grzegorza Chodkiewicza.

 Tego dnia wybrzmiały utwory Moniuszki, m. in. "Aria Skołuby", "Kum i kuma", "Prząśniczka", czy "Bajka". 

Dyrektor PCKiSz - dr Teresa Kaczorowska przybliżyła życiorys twórcy Stanisława Moniuszki, a na koniec serdecznie dziękowała wszystkim artystom, opiekunom, a szczególnie dyrektor PSM w Ciechanowie - Joannie Makijonko, obecnej na koncercie, za współorganizację Urodzin Moniuszki.

 

Poniżej zamieszczamy życiorys Stanisława Moniuszki przedstawiony przez Dyrektor PCKiSz - Teresę Kaczorowską: 

 

Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu (obecnie na Białorusi), zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) . Był artystą wszechstronnie utalentowanym i  niezwykle pracowitym. 

Był  kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą,  autorem blisko 300 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria. 

Stanisław Moniuszko to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu.  Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego utworów drobnych jest cykl dwunastu Śpiewników domowych, zawierających pieśni do słów różnych poetów polskich i obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów ludowych – łącznie 268 pieśni. Sześć śpiewników zostało wydanych za życia kompozytora, a sześć po jego śmierci.


Początkowo w kierunku muzycznym kształciła go matka - Elżbieta z Madżarskich, która grała na klawikordzie i ładnie śpiewała. Gdy w 1827 r. rodzina przeniosła się do Warszawy, ośmioletni Moniuszko rozpoczął naukę muzyki u Augusta Freyera, organisty w miejscowym kościele Świętej Trójcy. Po trzech latach rodzina przeprowadziła się do Mińska, gdzie Moniuszko kontynuował naukę u Dominika Stefanowicza. W 1837 r. wyjechał do Berlina, aby kształcić się muzycznie u Carla Friedricha Rungenhagena, u którego studia ukończył w 1840 r. Następnie zamieszkał w Wilnie, gdzie działał jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście. W 1858 r., znowu przeniósł się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrektora i organizatora opery. Jednocześnie od 1864 r. był wykładowcą w Instytucie Muzycznym w Warszawie.


Ojciec, Czesław Moniuszko (1790-1870), był uczestnikiem kampanii napoleońskiej 1812 r. i utalentowanym rysownikiem - do dziś zachowało się wiele jego prac uwieczniających rodzinę i dorastającego syna. Przejawiał również aspiracje literackie - prowadził rodzinna kronikę, napisał również poemat pt. „Rok 1812" - wierszowaną opowieść o kampanii napoleońskiej.Stanisław Moniuszko swoją przyszłą żonę Aleksandrę Müllerównę poznał podczas pobytów w Wilnie ze swoim stryjem, z którym zatrzymywał się zazwyczaj w kamienicy jej rodziny. W wieku zaledwie 17 lat zaręczył się, jednak zanim doszło do ślubu wyjechał do Berlina, aby dalej kształcić się muzycznie. 25 sierpnia 1840 r. Stanisław Moniuszko zawarł w Wilnie ślub z Aleksandrą Müllerówną, z którą miał 10-cioro dzieci: Elżbietę, Kazimierza, Stanisława, Bolesława, Marię, Jadwigę, Zofię, Aleksandrę, Jana i Cecylię.

Zmarł na atak serca w 1872 r., zmorzony pracą, stałymi trudnościami materialnymi i niepochlebnymi recenzjami ostatnich dzieł. Pogrzeb artysty, w którym mogło uczestniczyć nawet 60 do 100 tysięcy osób, stał się manifestacją narodową. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W 1908 r. Warszawskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało „tuż za kościołem cmentarnym pod wezwaniem św. Karola Boromeusza” nowy grobowiec, gdzie. 29 października 1908 r. przeniesiono do niego trumny ze zwłokami Stanisława i Aleksandry Moniuszków. Większość pamiątek po kompozytorze przechowuje Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki.

 

fot. Martyna Kuchta
  wstecz