Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W niedzielne popołudnie, 9 czerwca 2019 r., w zielonej przestrzeni przed PCKiSz odbył się już VI Letni Koncert "CHOPIN NAD ŁYDYNIĄ".  Pogoda dopisała aż nadto. Koncert otworzyła i powitała gości dyrektor PCKiSz - Teresa Kaczorowska. Przybliżyła sylwetki artystów, w tym ucznia PSM w Mławie - Piotra Żandarskiego, który wystąpił jako pierwszy. 

 

Piotr Żandarski naukę gry na fortepianie rozpoczął w PSM I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie w wieku siedmiu lat, w klasie fortepianu p. Joanny Makijonko. Jako młody pianista odnosił już duże sukcesy: trzykrotne laureactwo na okręgowym konkursie pianistycznym w Mławie oraz II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Terra Musica" (Druskienniki, Litwa). Jednak największe sukcesy przyszły w szkole średniej muzycznej. Od pięciu lat edukację muzyczną kontynuuje w szkole II st. pod kierunkiem Tatiany Fedorczuk-Eichler. Największym dotychczasowym sukcesem jest zdobycie pierwszego miejsca i dwóch nagród specjalnych w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym "Roztańczony fortepian" w Inowrocławiu w 2018 r. Od 2015 r. jest uczestnikiem wielu masterclass: trzykrotnie Warszawskich Warsztatów Pianistycznych oraz w Europejskim Centrum Myzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Został  stypendystą Funduszu  "Sztuka Młodych" w 2019 r.

Jako drugi wystapił gość z Łodzi, wybitny pianista i pedagog prof. Mariusz Drzewicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u tak wybitnych pianistów, jak Wiktor Mierżanow i Rudolf Buchbinder. W 1995 r. brał udział w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował z Narodowym Baletem Łotewskim. Brał udział w wielkiej wiedeńskiej produkcji muzycznej „Scala Soluna di Vienna”. Mariusz Drzewicki prowadzi również działalność pedagogiczną wykraczającą poza mury uczelni, prowadząc warsztaty i seminaria pianistyczne w kraju i za granicą.

Podczas koncertu zabrzmiały najpopularniejsze mazurki, marsze, polonezy naszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina

foto: PCKiSz
  wstecz