Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię!
Pierwszy w 2017 roku wernisaż w Galerii im. B. Biegasa był niezwykły. Otwarto bowiem wystawę fotografii artystycznej o oryginalnym tytule „Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię!” i w styczniowy piątek (20.01.2017) przybył jej autor - prof. Artur Krajewski z ASP w Warszawie. Artysta wszechstronny, bo malarz, rysownik, artysta multimedialny, nauczyciel akademicki. W swoim dorobku artystycznym ma ponad sto wystaw indywidualnych. Jest też poetą (wydał kilka tomików poezji), eseistą (zbiory opowiadań, eseje filozoficzne, proza malarska), muzykiem (nagrał cztery płyty z muzyką i tekstami autorskimi), twórcą parateatralnych przedstawień, happeningów i festiwali, m.in. ośmiu edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd 2016 w ego rodzinnym Żyrardowie.
Wystawa „Foty pstrykam stopą i dorabiam filozofię!” przedstawia 24 wielkoformatowych aktów artystycznych, opatrzonych filozoficznym tekstami, m.in. Sokratesem, Arystotelesem, Arturem Shopenhauerem, Karolem Marksem, Georgem Wilhelmem,
Friedrichem Hegelem, Davidem Humem. To swoista filozoficzna pigułka teorii i sztuki w jednym. Ekspozycji towarzyszy katalog – też oryginalny, bo w formie gazetowej. Kurator tej wystawy, dr hab. Tomasz Myjak, pisze w nim m.in.:
„Krajewski fotografuje akt kobiecy – to pierwsze powierzchowne wrażenie. Po chwili okazuje się, że widzę więcej – to są zdjęcia erotyczne! Analizując zdarzenie zaczynam widzieć opuszczone rajstopy, lustro dające obraz sytuacji, fragment żółtego materiału z kluczem wiolinowym. Widzę wreszcie rękę mężczyzny (najprawdopodobniej autora) prowadzącą rodzaj erotycznej gry z modelką!”
Prof. Artur Krajewski dał podczas wernisażu ciekawą prelekcję o sztuce. Cieszył się z szerokiej obecności, w tym posła Roberta Kołakowskiego, a szczególne uznanie wyraził dla młodych adeptów sztuki z Klubu Plastycznego „Paleta”, który w PCKiSz prowadzi artystka Maria Mazanowska. Podpisywał też książkę swego autorstwa „Artysta czy Poppacykarz?! Czyli zezowata transcendencja kontra kolorowa źrenica Protagonisty!”, która jest oryginalnym w formie i treści esejem artystyczno-filozoficznym. Wieczór umilił koncertem fortepianowym Jakub Ochnio, uczeń II klasy Tatiany Fedorczuk z PSM II st. w Ciechanowie.
Zapraszamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy - do 21 lutego 2017 r. !

Foto: Kazimierz Kosmala
  wstecz