Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Cenzura przenikała wszystkie sfery życia

Gościem kolejnego Wieczoru literackiego w Kawiarni Artystycznej PCKiSz był Błażej Torański z Łodzi (rocznik 1960) –  dziennikarz, publicysta (przyrodni brat Teresy Torańskiej), członek SDP i SPP, autor dwóch książek: Knebel. Cenzura w PRL-u oraz Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców. 

Błażej Torański jest absolwentem  Uniwersytetu Wrocławskiego, pracował w kilku czasopismach, aktualnie publikuje w „Forum Dziennikarzy”, tygodniku „Do Rzeczy” oraz na portalu sdp.pl.  Specjalizuje się w wywiadach prasowych. Tematem spotkania była nagrodzona w 2018 r. przez Zarząd Łódzki Oddziału SDP  książka Knebel. Cenzura w PR. Zawiera ona wywiady z 21 znanymi postaciami kultury: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami, literatami. Odsłaniają oni kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy, bo potrafiła nie tylko kontrolować i kastrować wszelkie teksty (nawet n nalepkach od dżemu), ale kierować książki na przemiał, zdejmować sztuki ze scen teatrów, rozwalać redakcje (np. „Po prostu”, czy „Współczesności”, skazywać autorów na niebyt, czy cofać paszporty.    –  Cenzura przenikała wszystkie aspekty życia, łamała autorom kręgosłupy, zmuszała do spolegliwości, uczyła autocenzury, powodując wielkie straty dla kultury polskiej - mówił w Kawiarni Artystycznej Błażej Torański.  Spotkaniu, które prowadziła dr Teresa Kaczorowska, towarzyszyła żywa dyskusja.

Fot Jan Lipski
  wstecz