Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W piątek 15 lipcaw Galerii im. B. Biegasa odbyło się otwarcie wspaniałej wystawy ikon „Sztuka sakralna Wołynia” autorstwa artystów ukraińskich i polskich.

Wystawa obejmuje prawie 50 prac, które powstały w czasie międzynarodowych plenerów ikonopisania i sztuki sakralnej na Wołyniu, w latach 2011–2015, w Centrum Integracji w Zamłyniu – małej wsi położonej tuż przy granicy z Polską, nieopodal Lubomla.

Organizatorami plenerów są: Konsulat Generalny RP w Łucku, Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy,  Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego i środowisko ikonopisów z Polski, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Związek Polskich Artystów Plastyków (Okręg Warszawski i Okręg Krakowski).

Plenery odbywają się pod patronatem Konsula Generalnego RP w Łucku i zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego oraz Kościoła greckokatolickiego na Wołyniu. Dotychczas odbyło się pięć plenerów – „Święci Polski i Ukrainy” w 2011 roku., „Wędrujący święci” w 2012 roku, „Święci Wołynia” w 2013 roku, czwarty plener w 2014 roku pozostał bez nazwy, piąty plener – „Święci pokoju”, odbył się w połowie lipca 2015 roku.

„Wędrujący święci” – patroni drugiego pleneru  –  nie zawiedli; poplenerowe wystawy przewędrowały tysiące kilometrów, dotarły do niezliczonej liczby osób drogą prastarych wędrowców, drogą elektroniczną i w postaci katalogów. W ciągu pięciu lat odbyło się prawie pięćdziesiąt poplenerowych wystaw. 

 Zamłyńskie ikony odwiedzają galerie, muzea, domy kultury – we wsiach, miasteczkach, czy w dużych aglomeracjach, począwszy od Zamłynia, poprzez Sarny, Luboml, Kowel, Ostróg, Dubno, Łuck, Włodzimierz Wołyński, Horochów, Tarnopol, Kijów, Lwów i Odessę. Zawędrowały kilkukrotnie także i do Polski – do  Chełma, Ciechanowa, Lublina, Częstochowy, Przemyśla, Warszawy, Podkowy Leśnej i Rzeszowa. Wszędzie są bardzo ciepło przyjmowane. Cieszymy się że i w tym roku zawitały do Galerii im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie.

Dziękujemy za to z całego serca, szczególnie kuratorowi wystawy, artyście Tomaszowi Awdziejczykowi ze Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Na wernisażu gościliśmy także artystę plastyka Joannę Banek ze Związku Artystów Plastyków w Krakowie. 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTAWY

 

Foto: Kazimierz Kosmala
  wstecz