Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

Poezja terapią jest

Skupieni przy PCKiSz ciechanowscy literaci już po raz 19. obchodzili Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r.   W ciągu dnia, 20 marca 2019 r., spotykali się - już czwarty rok pod hasłem „Poezja terapią jest” – z mieszkańcami dwóch Domów Pomocy Społecznej w Ciechanowie: „Kombatant” (z wierszami wystąpił Wiktor Golubski) i DPS-u przy ul. Kruczej (Zdzisław Zembrzycki). Ponadto Lam Quang Me z Wietnamu prezentował swoją twórczość w Krasnem, gdyż jest honorowym obywatelem tej gminy. 

Poezja zabrzmiała też tego dnia podczas wieczoru poetycko-muzycznego w Kawiarni Artystycznej PCKiSz. Rozstrzygnięto bowiem XVI Konkurs na najlepszą książkę minionego 2018 roku Związku Literatów na Mazowszu. Statuetkę „Złote Pióro” odebrał tym razem Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki z Grójecczyzny – za album „Odrzywół. Gród Dobrogosta” (Różanna 2018). Spośród 7 książek, jakie w 2018 r. wydali członkowie ZLM, jury pod przewodnictwem Janiny Osewskiej nominowało do „Złotego Pióra” także dwa zbiory poezji: Bożenny Beaty Parzuchowskiej z Przasnysza („Zamyślenia. Sonety Plus”, Przasnysz 2018) oraz Barbary Krajewskiej z Janowca Kościelnego („Wznoszę serce do nieba”, Lublin 2018).
Poetycki był też koncert „Wiernym pozostań”, oparty na wierszach Barbary Białowąs w wykonaniu autorki i zespołu "A my tacy”, a nawet wernisaż fotografii „Te Wai Pounamu – obrazy znalezione”, autorstwa poetki Janiny Osewskiej. Ta artystka z Augustowa wykonała zdjęcia w Nowej Zelandii i można je w Kawiarni Artystycznej oglądać do 20 maja br.
Warto dodać, że wieczór prowadziła dr Teresa Kaczorowska, a ustanowione 20 lat temu przez UNESC święto zorganizowali już tradycyjnie Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.
(pckisz)

 

Fot. Jan Lipski

 
  wstecz