Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Galeria zdjęć i relacje

A A A

W 80. rocznicę śmierci Aleksandra Świętochowskiego

 

XXIX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

 

   Piękna i na wysokim poziomie literacko-naukowym była tegoroczna, już 29. Wiosna Literatury w Gołotczyźnie. Najpierw, jak zwykle, zaproszeni pisarze z Warszawy spotkali się z młodymi czytelnikami: w Zespole Szkół Rolniczych im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie (dr Daniel Osiński) i Gimnazjum w Sońsku (Andrzej Zaniewski i Izabella Bozik). W południe wraz z literatami z regionu złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego i Grzegorza Roszki na cmentarzu w Sońsku.

   Kulminacyjną częścią tego dnia było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wykład dr Dawida Osińskiego „Aleksander Świętochowski i dzieło niemożliwe. Poseł Prawdy o literaturze, historii, poznaniu i życiu” był niezwykle interesujący, podobnie jak jego autor – młody adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, ale już z dużym dorobkiem naukowym, absolwent ciechanowskiego „Krasiniaka”, pochodzący z pobliskiego Gołymina. Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Laur Posła Prawdy” przez jury pod przewodnictwem Bernarda Nowaka z Lublina – pierwszą i jedyną nagrodę za esej pt. „List do Pana Ś.” odebrał Krzysztof Martwicki z Płońska (prozaik, poeta, sekretarz Związku Literatów na Mazowszu). Spotkanie w Muzeum zakończył koncert uczennicy PSM I st. im. St. Moniuszki w Ciechanowie, Natalii Jopek.

   Jak każdego roku było też stoisko z wydawnictwami oraz spotkanie towarzyskie przy ognisku w gołockim parku – podczas pięknej pogody, w zapachu kwitnących lip, przy głosach ptaków i żab… Warto dodać, że organizatorami XXIX Wiosny Literatury byli: Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.

 

 foto: D. Węcławski, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie 
  wstecz